22. leden 2020 Tělo

Redukce strií

Strie, nepříjemné, nevzhledné a někdy i bolestivé jizvičky, které trápí ženy i muže a vznikají při extrémním natažení kůže. Složitá je nejen prevence, ale samotné odstraňování. Pokožka je v poškozeném místě ztenčená, jde o jakési vnitřní jizvy a v kůži pod striemi chybí jakékoliv elastické vlákno. Tento stav je nezvratitelný, ale existuje celá řada korekcí.

Pokud bychom měli prstem ukázat na někoho, kdo se ocitá v rizikové skupině v této problematice, tak v předních liniích to budou určitě těhotné ženy. Právě u těhotných žen se kůže musí roztáhnout poměrně dost razantně za velmi krátkou dobu. Kůže se sice může pyšnit svojí elasticitou, ovšem na to, aby se roztáhla a přitom nepraskala, na to by potřebovala čas. Dále bychom mohli zmínit obézní ženy či muže, ale také děti v pubertě.

S jizvičkami to je zkrátka věčný boj!

Jak již výše zmiňuji, kůže je velmi elastická a je tvořená několika vrstvami. Je to vlastně náš největší orgán, který vůbec máme. Pokud člověk roste, ať je to zapříčiněno běžným růstem dětí či zvětšováním objemu díky přibývání na váze, kůže pomocí elasticity přirozeně zvětšuje na objemu a natahuje se. Ovšem pružnost kůže s věkem klesá.

strie 1

 

Pokud se tedy pokožka muset extrémně rozepínat, ať je to jakoukoliv příčinou, poškodí se. V tomto poškozeném místě se ztenčený, jde o jakési vnitřní jizvy a v kůži pod striemi chybí jakékoliv elastické vlákno. Bohužel je tento stav je nezvratitelný, ale existuje celá řada korekcí.

 

Sklony k tvorbě strií

Každý jsme jiný a každý jsme takový originál. To znamená, že každý člověk má jiné předispozice a větší sklony k tvorbě těchto malých pajizévek.

 

Mezi ty nejzákladnější patří:

  • Dědičnost: I genetické vlohy mohou za větší tvorbu strií. Co máme zapsané v kódu, nelze změnit, pouze ovlivnit.
  • Hormonální změny: Nastávají přirozeným způsobem - puberta, těhotenství, menopauza atd. - nebo poruchou vylučování hormonů do krevního řečiště. Hormonální změny způsobují i některé léky (steroidy, kortikoidy). Kůže se jejich užíváním ztenčí a omezí tvorbu kolagenu.
  • Těhotenství: Zde záleží na mnoha faktorech. Kromě hormonálních změn jde o tempo a množství nárůstu hmotnosti a o velikost plodu.
  • Obezita: Někteří obézní lidé strie nemají, opět záleží na rychlosti a množství tloustnutí. A dále tu je faktor stáří. Při nabírání hmotnosti v dospělosti či pokročilém věku kůže nezvládá extrémní vypětí a praská.

Určitě je dobré se zaměřit na prevenci. Ta je základem!

Určitě za vhodnou prevenci by se dalo označit rychle netloustnout a nepřibírat, což platí i pro nadměrně posilující jedince. V ruku v ruce v tomto jde i dodržování správné životosprávy a občas i dost zanedbávaná hydratace těla. Ano, i voda má určitý vliv na naši pokožku a pleť, na to nesmíme nikdy zapomínat!

Ovšem důležité je kůži několikrát denně promazávat třeba obyčejným pleťovým mlékem nebo speciálními přípravky, které jsou přesně na tento problém určeny.

Strie se můžete pokusit vyzmizíkovat i pomocí vitamínu E. Vitamín E má totiž silné antioxidační vlastnosti, které chrání kolagenová vlákna v kůži od poškození volnými radikály. Dalším přínosem vitamínu E je, že pomůže zesvětlit jizvy.

Úplně se zbavit strií není zcela možné. Nejrizikovější části těla pro vznik jizviček jsou stehna, boky, břicho, prsa a ruce. Hlavním úkolem je tedy správná prevence:

 

Pojďme si to tedy shrnout a vypíchnout hlavní body prevence:

-          Dostatečný přísun tekutin.

-          Správná životospráva.

-          Promazávání ohrožených partií těla.

-          Prokrvující masáže.

-          Užívání potravinových doplňků s kolagenem a vitamínem E.

-          Pravidelné a pozvolné posilování náchylných partií.

 

glass of water

 

Strie už mám

Prevence je důležitá, ovšem když už pohroma je na světě, následuje určitě kvalitní péče. K dispozici jsou různé přípravky od desítek korun po několik tisíc za jedno balení. Buď se můžete poradit s dermatoložkou, v lékárně, ale také na Internetu.

Za nás na čerstvé jizvičky pomáhají krémy s hojivým účinkem, které obsahují bepanthen, kostival, vitamín E, rakytník nebo panthenol. Místa, kde je tedy již kůže postihnuta jizvičkami byste měli těmito hojivými krémy dobře promazávat. Chce to ale trpělivost a pečlivost.

Jako vždy oproti krémům z obchodů, lékáren atd. zde máme i babské rady.

Ingredience nebo suroviny, které byste mohli mít doma a mohli by vám pomoci, jsou např.: vepřové sádlo (ovšem pozor, nemělo by obsahovat sůl), olivový olej nebo odvar z měsíčku.

 

olej a mesicek lekarsky

 

Za odborníky na laser, jehličky a mikrodermabrazi

Mikrodermabraze je kosmetický zákrok vyhlazení kůže, čímž se řeší nejen strie, ale i jiné kosmetické vady. Za použití oxidu hlinitého se povrch kůže jemně zbrousí. Na staré jizičky je mikrodermabraze asi nejúčinnější metoda.

Dobrým pomocníkem je také laser, ale na starší jizvy už je poměrně krátký. Ranku dokáže zesvětlit a klinické studie dokazují, že po ošetření laserem dochází k zlepšení vzhledu pokožky minimálně o 50 %, ale nikdy se jich nezbavíte úplně.

Technika naštěstí kráčí dopředu, proto můžete vyzkoušet mikrojehličkovou radiofrekvenci. Před samotnou aplikací dostanete znecitlivující mastičku. Jehličky se dostanou do požadované hloubky a teplem se zkrátí kolagenová vlákna, která stáhnou jizvičku na minimum. Ani v tomto případě nemůžeme počítat s naprostým vyhlazením poškozené kůže.

 

Microdermabrasion

Více z této kategorie: « Dopřejte si koupel