Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 576
19. září 2019 Pleť

Suchá a šupinatá pleť

Všichni pravděpodobně známe základní rozdělení typu pleti, jenž se dělí na pleť normální, smíšenou, suchou a mastnou. Více se dnes ovšem zaměříme na tu suchou.

Typickými vlastnostmi pro suchý typ pleti jsou např. malé póry a matný povrch, který je téměř nemastný a bez lesku. V prvé řadě to zní dobře a mnozí s mastným typem pleti těmto „šťastlivcům“ závidí. Ovšem je zde spíše více negativ než pozitiv. Velmi rychle a snadno se totiž na tomto typu pleti tvoří vrásky a to hlavně kolem očí a úst. Často se vyskytují šupinky, povrch pleti je hrubší a drsný, či zde dochází k jejímu popraskání.

Příčiny hrubší, popraskané a šupinaté pleti mohou být různé. Mnohdy za ni může dehydratace v kombinaci s typově suchou pletí, která ztratí přirozené lipidy, což způsobí narušení ochranné kožní bariéry a neschopnost zadržovat vlhkost.

Pokud dehydratace zasáhne hlubší vrstvy kůže, výsledkem je pleť hrubá, často popraskaná, šupinatá a citlivá.

Suchou pleť můžeme samozřejmě rozdělit na mírně sušší, ta se projevuje zpočátku, když pokožka začíná ztrácet vlhkost, působí:
- napjatě
- hrubě

Nebo na velmi suchou. Tou se pokožka stává poté, pokud není suchá pleť ošetřována a dále ztrácí vlhkost, stává se:
- velmi napjatou
- šupinatou
- popraskanou
- svědící

V této fázi je možné, že vysušení pleti povede ke vzniku jemných linek, což přispívá k předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek.

Opravdu skvělým pomocníky na suchou a citlivou pokožku i pleť je kvalitní francouzská značka La Roche-Posay, která má i u nás v e-shopu své zastoupení. Stačí se podívat na názory a zkušenosti napříč celým internetem, kde naleznete samé kladné hodnocení. Není tedy divu, že na trhu je již krásných 43 let.

 

 

Otázkou tu ovšem zůstává, zdali používat peeling? V některých případech určitě ano. Častým výskytem u suché pleti jsou i tzv. „šupinky“, které se tvoří hlavně v oblasti nosu a čela. Kromě šupinek se na těchto místech nacházejí i odumřelé buňky. Díky peelingu se odumřelé buňky odstraní a vznikne prostor pro nové, zdravé buňky. Peeling si dopřejte maximálně 2-krát za měsíc. Nic by se nemělo přehánět. Suchá pleť má sklony být i velmi citlivou, a je proto velmi důležité podle toho vybírat pečující kosmetiku. Kromě správné kosmetiky jak pro suchou, tak citlivou pleť je dobré dodržovat i několik standardně známých rad. 

1. Hydratovat celkově tělo i zevnitř. Což znamená správný a dostatečný pitný režim. Mírným paradoxem je pak skutečnost, že by se naopak co nejvíce měl zredukovat kontakt kůže s vodou, neboť voda po zaschnutí na pokožce pleť dehydratuje a my tak pociťujeme pocit pnutí kůže.

2. Standartní mýdlo na suchou kůži nepoužívat. Doporučují se používat sprchové gely bez jeho obsahu, anebo speciální oleje s mycími a promašťujícími účinky. Ovšem s čištěním by se to nemělo přehánět. Dvakrát denně je zcela dostačující.

3. Pokožku pravidelně promazávat tělovými oleji, mléky a krémy. Velmi vhodné jsou tzv. emoliencia – podpůrné léčebné prostředky ve formě mastí, krémů, či mlék, která kůži nejen zvláčňují, ale buď tvoří na povrchu ochranný kožní film, anebo pronikají do kůže a utěsňují mezibuněčné prostory, aby nedocházelo k úniku vody. Tyto prostředky jsou k dostání v lékárnách.

4. Vyzkoušejte některý z doplňků stravy. Suché pleti pomáhá kolagen, který snižuje ztrátu tekutin vypařováním. Vlhkost a hydrataci podporuje spirulina, zelená a hnědá mořská řasa, která pleť zároveň chrání proti volným radikálům a škodlivým účinkům slunečního záření. Jde tu ale i o celkově správné stravování. Plnohodnotná strava s obsahem vitamínů a minerálu má taktéž obrovský vliv na naši pleť.

5. Pokud chcete ušetřit, využijte recept našich babiček a suchou pleť promazávejte čistým vyškvařeným a nesoleným vepřovým sádlem. Možná se budete divit, ale právě sádlo je základem i mnoha kosmetických přípravků. Na suchou kůži se hodí také výluh z otrub, pleťová voda z růží, výživná maska z banánů, anebo čistící směs z jogurtu a ovesných vloček. Některé osvědčené recepty používají i žloutek smíchaný s olivovým olejem a citrónovou šťávou – ovšem na citrónovou šťávu pozor, pro citlivou pleť by mohla mít spíše negativní vliv.

Závěr je tedy jasný. Kromě používání správné kosmetiky a dobré péče o svojí pleť a pokožku, je obzvláště dobré dbát i na svoji životosprávu. Tyto věci jdou zkrátka ruku v ruce. Dobrá hydratace organismu, aktivní pohyb, správné stravování, omezení intenzivního opalování a kouření udělá mnohdy více, než zázračné krémy. J