Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 576
17. červenec 2019 Makeup

Matné rtěnky

Rtěnky se považují za neobdivovanějším líčidlem. Vlastně žádný jiný produkt z dekorativní kosmetiky nedokáže tak dramaticky změnit výraz obličeje a celkově tvář ženy, jako právě rtěnka. V posledních letech zažily velké boom rtěnky matné. Považují se za dlouhotrvající a nesmazatelné.

Než se pustíme do povídání o samotných matných rtěnkách, tak se mrkneme vůbec na historii líčení a líčení v oblasti rtů.

První doklady o skutečnosti, že se člověk jakýmkoliv způsobem zkrášloval, jsou známi již z dob staré Mezopotámie před 5tisíci lety. Tehdy ženy, hlavně bohaté, používaly směsi s drceným diamantovým práškem, které si nanášely i na oční víčka. Levnější alternativu představovaly červené hlinky, hena nebo sloučeniny vzniklé oxidací kovů.

V Egyptě měla kosmetika kromě okrasné i ochrannou funkci: chránila pokožku a rty před horkým a suchým podnebím. Starověký Egypt se považuje za neskutečně vynalézavým v této oblasti. Egypťanky si své obdoby líčení vyráběly samy ze svých dostupných zdrojů. Vytláčely fialovo-červenou barvu z jódu a brómu, což byla vskutku zajímavá cesta, avšak často vedla k velmi závažným onemocněním. I sama královna Kleopatra se ráda krášlila. Údajně si vyráběla barvu na rty z drcených červců (drobný hmyz karmínové barvy) a mravenců.

Když opustíme Mezopotámii a starý Egypt a zamíříme do počátku novověku, tak zde byla vyrobena první rtěnka s pevnou konzistencí. Jejím stvořitelem byl arabský lékař Abu al-Qasim al-Zahrawi pocházející z města Córdoba ve Španělsku. Sám považoval kosmetiku za významnou součást medicíny. Tehdejší vyprodukovaná rtěnka byla na bázi vosku a ve skutečnosti vznikla jako vedlejší produkt jeho experimentování s parfémy.

 


Abu al-Qasim al-Zahrawi

 

Barvení rtů se postupně rozšířilo i do Evropy, kde později, vlivem církve, došlo nejen k útlumu krášlení obličeje, ale jakékoliv péče o tělo.

Dnes máme k dispozici jak nepřebernou škálu barev a odstínů, tak i druhů. Rtěnky mohou být glossy, pearl, matné nebo krémové. Nyní se podíváme na zoubek těm matným.

Matné rtěnky nejenže vypadají na rtech krásně sametově, ale mají většinou i lepší výdrž ve srovnání se rtěnkami hydratačními. Obvykle obsahují jako primární složku kaolin, což zaručuje jejich delší výdrž a takřka žádný lesk. Pod matné rtěnky je vždy dobré rty tedy hydratovat předem, neboť rty po nich mohou být vysušené.

I u nás v e-shopu můžete objevit pár matných rtěnek. Jedná se o zástupce značky L´Oreál Paris, jejiž historie se začala psát v roce 1907, kdy talentovaný chemik Eugène P. L. Schueller vytvořil inovativní barvu na vlasy nazvanou „Oréale“. Ta zaznamenala obrovský úspěch, který Eugèna podnítil k dalšímu bádání. V roce 1939 založil společnost L’Oréal Paris, která se kromě vlasové kosmetiky zaměřila také na pečujicí a dekorativní kosmetiku. V současnosti je značka L’Oréal Paris považovaná za světového lídra v oblasti krásy.

 

L'Oréal Paris Ultra Matte Les Chocolats 844, 7.6 ml


Jste-li milovníci čokolády, tak tato tekutá rtěnka je přesně pro vás. Nejenže skvěle a čokoládově vypadá, ale i tak voní.

Díky její vysoké pigmentaci a intenzivní barvě na rtech vydrží až 16 hodin.

 

 

L'Oréal Paris Rouge Signature 104, 7 ml

Nesmazatelná rtěnka zahalí vaše rty do intenzivní, dlouhotrvající barvy plné pigmentů a zanechá na nich ultra tenký film, díky složení na bázi vody a oleje.

Vaše rty tak mohou svobodně dýchat a vy můžete udělat dojem na první pohled. Méně je více.

 

 

L'Oréal Paris Lip Paint Matte 201, 8 mlAž 8 hodinová dlouhotrvající výdrž bez pocitu rozmazávání.
Vysoce barvícím pigmentům - pro tu výraznější extra sytou barvu. Jemné fixující bázi - pro příjemnou aplikaci.