Chyba
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 329
22. srpen 2017 Makeup

Expirace kosmetických produktů

U potravin s prošlou expirací neváháme a házíme je rovnou do koše, ale u kosmetiky z nepochopitelných důvodů váháme. Přitom používáním prošlé kosmetiky si můžeme způsobit mnoho zdravotních problémů, jako je alergie, ekzém nebo podráždění pokožky. Jak se o kosmetiku starat, aby Vám vydržela co nejdéle a za jak dlouho byste měla kosmetické produkty bez milosti vyhodit?

hlavnineořiznuta

Make-up, stíny, řasenka i pleťové krémy mají svojí jasně danou expiraci. Na krabičkách či flakonech najdete symbol otevřeného kelímku s číslem a písmenem M. Tento symbol ukazuje, do kolika měsíců po otevření by se měl produkt spotřebovat.

12M

Pokud ale z jakéhokoliv důvodu již nemáte originální balení vaší oblíbené kosmetiky, abyste na něm uvedený symbol našla, existuje několik varovných signálů, že je na čase produkty hodit rovnou do koše.

 
Mezi nejvýraznější signály patří změna vůně, barvy nebo konzistence, protože kosmetické produkty obsahují oleje, které po čase začínají žloutnout a zapáchat. V případě, že tyto změny zpozorujete, měla byste kosmetiku okamžitě vyhodit.


Nejrizikovější je prošlá řasenka, která může být příčinou zánětů očních spojivek a dalších očních infekcí. Prošlé řasence byste se měla vyvarovat zvláště pokud jste nositelkou kontaktních čoček, protože bakterie mají pod kontaktními čočkami ideální klima pro množení.
Jak tedy prodloužit životnost kosmetických produktů?


Velikým problémem je aplikace kosmetiky rukama. Pořiďte si pro svůj krém speciální špachtličku, kterou po každém použití jednoduše opláchnete. Špachtlička stojí pár korun a vy díky ní můžete prodloužit životnost vašemu drahému krému až o několik měsíců.

špachtle

Důležitá je i pravidelná hygiena štětců a houbiček. V ideálním případě byste měla štětce prát ve vlažné vodě a v jemném šamponu po každém jejich použití. V nejhorším případě je nutné štětce čistit alespoň 1x týdně.

štětec

Další možností, jak předejít používání prošlé kosmetiky je kupování menších balení. Produkty ve větších tubách jsou cenově výhodnější, ale je velká pravděpodobnost, že je nestihnete spotřebovat do uplynutí doby použitelnosti a budete zbytečně riskovat.

Pokud jste se právě rozhodla, že je na čase se porozhlédnout po nové a čerstvé kosmetice, neváhejte navštívit náš e-shop!